MROŻONKI  - Rynek mrożonek 03.11.2011

Mrożonki stanowią niezwykle silny filar sektora warzywno-owocowego. Rynek mrożonek jest jednak w dalszym ciągu rynkiem sezonowym, konsumenci sięgają po mrożonki dopiero wtedy kiedy na rynku warzyw i owoców świeżych jakość produktu lub cena nie jest przez nich akceptowalna.

 A przecież powszechnie wiadomo, że mrożone warzywa i owoce zachowują większość składników odżywczych, witamin i minerałów, a ciąg chłodniczy, gwarantujący zachowanie odpowiedniej jakości, jest łatwiej utrzymać niż w przypadku produktów świeżych. Cała kategoria systematycznie wzrasta, z roku na rok oferta producentów staje się coraz ciekawsza. Powodem tego jest zwiększona świadomość konsumenta, popularność trendu Heath & Wellness, szybkość życia oraz zasobność portfela. Jednakże dzielący nas dystans między krajami zachodniej Europy jest jeszcze zbyt duży.

Determinantem rozwoju tej kategorii wydaje się być cena produktu, jego jakość oraz świadomość konsumentów. Mrożonki nie należą do produktów pierwszej potrzeby, dlatego niezbędne jest podjęcie medialnej akcji promującej całą kategorię produktów pod kątem walorów zdrowotnych.


JABŁKA  03.11.2011

Roczną produkcja jabłek w Polsce to około 3 mln ton, jesteśmy  pierwszym producentem jabłek w Europie. Jabłka stanowią ponad 80% produkcji owoców w kraju. Główne odmiany to: Idared, Szampion, Jonagored, Gloster, Golden Delicious i Gala Royal i Must. Oprócz produkcji sprzedawanej w kraju do konsumpcji ,z jabłek wytwarzane są soki i koncentraty . Duże ilości są eksportowane do krajów Unii Europejskiej oraz za naszą wschodnia granice  . W ostatnich latach wzrósł popyt na polskie jabłka przez importerów z krajów Maghrebu, takich jak Algieria, Maroko, Tunezja i inne ponieważ ich cena jest niższa w porównaniu z ofertą innych krajów Europy.